Nebojte se profesní změny. Zkuste to jako Pipi dlouhá punčocha!

Bojíte se začít něco nového? Máte strach vykročit ze své komfortní zóny vyzkoušené a zaběhnuté profese, kterou jste dělala pět, deset, patnáct let? Obavy z nejistoty vám berou chuť udělat změnu? Říkáte si: „na to je pozdě, to už se nenaučím “, v horším případě „už se mi nechce“…

A co teprve, když pomýšlíte na návrat zpět do profesního života po rodičovské nebo dlouhé pauze doma. Na svou původní pozici se z jakéhokoliv důvodu nevracíte, avšak nic jiného vás nenapadá. Nebo možná ano, ale říkáte si, že na to nemáte praxi. Ani vlastně nevíte, zda by vám to šlo…

Jako malá holka jsem milovala dobrodružné příběhy o Pipi a jejích ztřeštěných nápadech i neomezených možnostech. Fascinovalo mě, jak se se vším dokázala vypořádat s lehkostí sobě vlastní. Nic nebyl problém. Všechno chtěla zkusit. Svobodná, bez omezení. A většinou se jí to povedlo.

Znovu jsem si na tuhle nebojácnou rusovlasou holčičku vzpomněla, když jsem nedávno absolvovala zajímavý seminář na téma hledání lidského potenciálu s Janem Muhlfeitem. Během úvodní prezentace zazněla krásná věta, kterou mám doteď v hlavě:

Když se narodíme, jsme jako tryskové letadlo, ale ostatní nám do toho občas hází vidle. :-)

Trefné, že? Kolik omezení nám rodina, škola, okolí staví do cesty v podobě: “to nesmíš“, „raději to ani nezkoušej“, „ať tě to ani nenapadne“, „to se ti nepovede“, a  zejména :„to ti moc nejde-na tom bys měla zapracovat.

Postupem času v nás mohou lehce zapustit kořeny pochybnosti typu:“ jsem v tom dost dobrá?“, „zvládnu to?“, „to mi fakt nejde, asi bych to měla zlepšit“. Mnohdy pak začneme tvrdohlavě pracovat na něčem, co nám opravdu nejde. Ale zřejmě ani nikdy moc nepůjde. A zatím nám kdesi  „zevluje“ náš talent. Možná skrytý,  možná jen upozaděný. Každopádně ho (moc) neposilujeme.

A tak se lehce stane, že místo, abyste  našla a rozvíjela své silné stránky, na nichž můžete stavět další kroky svého profesního směřování, trápíte se “ posilováním“ těch slabších. Vaše talenty jsou více a více zahrabávány do hloubi  Vašeho nitra, zřejmě navíc posilovány, již téměř  jistotou, že „na tohle fakt nemám“ a „nebudu to ani zkoušet“.

Stejné pochyby jsem měla o sobě i já. Přestože jsem člověk, který od malička rád zkouší vše nové. Pochyby, zda na to mám, začít po čtyřicítce dělat něco jiného. Pochyby o sobě samé, že během pětileté rodičovské jsem vyměnila veškeré profesní znalosti za mateřské dovednosti. Obavy z toho, že mé „staré talenty“ jsou pryč. Prostě-házela jsem si do toho vidle… :-)

Dnes už vím, že mé obavy a pochybnosti byly tak liché, jako byly i , z mého současného pohledu, zbytečné strachy zkusit něco nového. Místo toho, abych se zamyslela nad tím:

  • co mě baví?

  • v čem jsem dobrá?

  • co u mě ostatní poptávají, co mi opravdu jde?

….stresovala jsem se myšlenkami na to, co už jsem zapomněla, co mi nejde a hlavně -co nutně musím zlepšit.

Takže, jestli přemýšlíte, co budete dělat, až vaše dítko necháte objevovat jeho talenty ve školce :-) a vy skočíte zpátky do pracovního procesu… NEBOJTE SE ! Zapřemýšlejte a zkuste si odpovědět  na výše uvedené otázky. “Oprašte“ své staré dobré talenty nebo objevte nové. Třeba jste na ně, právě během rodičovské natrefila:-). Nemůže se stát nic horšího, než že to tentokrát nevyjde. Ale když to nezkusíte, nikdy se to nedozvíte.

Vzpomeňte si na Pipi dlouhou punčochu, která se do  zkoušení nových činností vrhala s úžasnou hláškou:

„To jsem ještě nedělala-to mi půjde!“ :-)

Při testování nových aktivit, činností  nebo profesí, vám držím palce! Učte se, objevujte, zkoušejte, rozvíjejte. Ať jste stále na rodičovské nebo již v práci a hledáte novou motivaci….Buďte tvořivé-nejen v práci, ale i v životě!

Líbil se vám článek? Sdílejte a staňte se fanoušky naší facebookové stránky.

Mějte se krásně a buďte naplněné