Naučila jsem se dělat věci KVŮLI SOBĚ a PRO SEBE

Dlouho pracovala v ryze mužském odvětví. V životě musela několikrát obrátit list a začít psát novou kapitolu. Se statusem zaměstnankyně před dvěma lety sekla a začala podnikat. Je zvyklá žít naplno. Aktivit má spoustu. Říká, že nikdy není pozdě začít s čímkoli. A když opravdu chceme, dokážeme cokoli.

Potkaly jsme se ve TMĚ. Tedy-já byla v jejím Tmajáku a ona o mě s láskou, jí vlastní, pečovala.

O životních i profesních zlomech, mužském pracovním světě, ve kterém musí mít žena velmi ostré lokty, aby obstála, o cestě za splněnými sny i receptu na osobní a domácí pohodu jsem si povídala se Simonou Nešpor.

Simono, obdivuji tvůj rozsah aktivit. Co všechno tě teď baví?

Dělám vegetariánské kurzy vaření-fakt miluji vaření:-), učím Kundalini jógu, jógové semináře pro ženy, reflexní terapii, osobní poradenství, pěstuji bylinky a vyrábím domácí kosmetiku. To vše pod „Slunečním přístavem“A jako protipól vznikl Tmaják, kde provozujeme pobyty ve tmě.

Kromě toho jsem vášnivý čtenář, chodím ráda na procházky do lesa, běhám a plním si své dětské sny. Před třemi lety jsem se začala učit malovat a loni jsem se přihlásila na hodiny klavíru, což byl můj velký nesplněný sen. Myslím si, že nikdy není pozdě začít s čímkoli. A když opravdu chceme, dokážeme cokoli.

Mám to velké štěstí, že mám vedle sebe úžasného muže, kterého jsem si nedávno po dvanácti letech našeho vztahu vzala a velmi ho miluji. Kromě našeho vztahu mě naplňuje i moje práce. Poprvé v životě mám pocit, že dělám něco smysluplného, a že už dělám pouze to, co mě vážně baví.

Jak tě vůbec napadlo „skočit“ ze stavebnictví do tmy?

Byla to velmi pozvolná cesta. Ve stavařině jsem pracovala šestnáct let. Hodně tvrdý a drsný obor, zvláště pro ženy. Je hlavně o mužské energii a poměrně dlouho jsem si připadala jako poloviční chlap. Svého „vnitřního muže“ jsem posilovala dostatečně, ale moje „vnitřní žena“ dostávala dost zabrat a trpěla.

Před osmi lety jsem absolvovala dvouletý konstelační výcvik. Tam jsem poprvé slyšela od kamarádky i o Kundalini józe a zároveň  prvním výcviku, právě probíhajícím, v Čechách. Tehdy jsem se absolvovala i svou první hodinu, a to mi totálně změnilo život.

 Zní to napínavě…

Cvičila jsem pravidelně, v roce 2013 si udělala učitelský výcvik a začala rovnou učit. Je to neuvěřitelně silný a rychlý nástroj ke změně. Vnímám to na sobě i na lidech, kteří ke mně chodí. Vážně velký zázrak.

Když jsme si s mým mužem Davidem koupili staré vybydlené stavení na polosamotě v lese u potoka a vybudovali z toho krásný dům, měla jsem prostory pro své aktivity. Součástí je malé rodinné jógové studio, kde učím Kundalini jógu.

Stále jsi však byla v té době zaměstnaná. Jak se ti dařilo vše skloubit?

Po práci a o víkendech jsem učila, vyráběla kosmetiku. Kompenzovala jsem si tím to, co mi chybělo ve stavařině. Zároveň jsem cítila, že bych se chtěla osamostatnit a věnovat se už pouze těmto činnostem.

V roce 2016, to už doma fungovalo studio, k nám přijel kamarád Ondra, který byl na dvou pobytech ve tmě a nikde nebyl úplně spokojený. Byl nadšený z místa, kde žijeme. Přemlouval mě, abych začala provozovat pobyty ve tmě. Dost mě k tomu popostrčil. Prostě chtěl jezdit k nám (smích).

Po dlouhém váhání jsme se pustili do stavby a dnes toho nelituji, protože nám prostřednictvím Tmajáku vstoupila do života řada úžasných lidí.

V tvém životě byly dva velké zlomy-rozpad manželství a rozjezd podnikání. Co bylo těžší?

Paradoxně odchod z mého předchozího manželství, které trvalo třináct let, pro mne nebyl tak složitý jako pustit se do podnikání. V manželství jsem byla hodně nešťastná, nefungovalo řadu let. A asi jako spousta žen jsem zůstávala pouze kvůli dceři. Potom přišel moment, kdy jsem si uvědomila, že už takto dál žít nechci a nemůžu. Okolí mě považovalo za blázna.

 Já jsem však nikdy nepochybovala o tom, že nevydělám na hypotéku, nebo že se o nás nedokážu postarat. Když se zpětně ohlédnu, nelituji. Udělala bych to znovu, jen o pár let dříve….

Odešla jsem z manželství i z našeho rodinného domu s minimálním finančním vyrovnáním, s dcerou a osobními věcmi. Bylo mi tehdy třicet jedna let a začala jsem od nuly, znovu. Neměla jsem ani postel. Koupila jsem byt a začínala s šílenou hypotékou a poplatky ve výši několika desítek tisíc měsíčně.

Jak tvé podnikání vlastně začalo?

Patřím mezi lidi, kteří potřebují mít finanční jistotu, obzvlášť když mají hypotéku na dům. Začínala jsem tedy s jógou po práci, kterou jsem dlouhá léta učila zadarmo. Podařilo se mi vybudovat stálou klientelu, ale na zaplacení složenek to nestačilo.

Tak jsem se pustila do reflexní terapie, osobních konzultací, vaření. Časem jsem přidala pobyty ve tmě. Vše se krásně propojilo a dává mi to smysl. Jóga, tma, vaření, bylinky, reflexní terapie a osobní konzultace.

A tehdy jsi opustila jisté vody zaměstnaneckého poměru?

Ne, tehdy ještě ne. Situace v práci mi však přinesla další logické AHA. Ve firmě jsem patřila mezi nejlepší zaměstnance, byla jsem zvyklá dřít a pracovat na víc než sto procent. Ale zároveň jsem se necítila dostatečně ohodnocená. Nemyslím tím jenom finančně.

V dnešním korporátním světě se podle mých zkušeností, ale i lidí v mém okolí, zaměstnanci nedostatečně motivují. Pochvalou se šetří, úspěch se považuje za samozřejmost. Naše společnost je zaměřená pouze na výkon, a čím lepších výsledků dosáhnete, tím vyšší čísla a obraty vám naplánují další rok.

Připadala jsem si jako štvanec a řádek v excelovské tabulce. Dost jsem v mužském světě narážela na to, že jsem žena. Platila jiná měřítka na muže a jiná na ženy.

Dostala jsem se do stavu, kdy jsem chodila do práce už jen kvůli výplatě. Po nějaké době mi konečně došlo, že takto nemůžu fungovat. Má práce mě musí bavit a naplňovat. Nesnáším nudu a stereotyp.

Další bod zlomu?

Ano. Vloni v lednu jsem opustila totální finanční jistotu (slušná pravidelná výplata, firemní auto, telefon i internet) a vrhla se do totální nejistoty. Měla jsem finanční rezervu pro první rok, což se ukázalo jako nezbytné. Velkou podporu jsem měla od Davida, který mě velmi přesvědčoval, ať to zkusím.

No a v duchu jsem si řekla, co vlastně řeším, že si případně můžu práci najít vždy. Už jsem nechtěla používat a plýtvat svou energií pro druhé, ale chtěla jsem ji využít pro své projekty.

Máš v hlavě nějakou životní lekci, za kterou jsi dnes opravdu vděčná?

Zažila jsem jich spoustu, tak jako asi každý. Nicméně jedna, která souvisí s mým přechodem na podnikání, mě napadá.

Před pár lety jsem neposlechla svoji intuici, která mě varovala, a odešla jsem z firmy, kde jsem pracovala osm let. Začala jsem pracovat pro mého kamaráda a obchodního partnera. Pomáhala jsem mu plnit si jeho velký sen.

Bohužel hned od začátku nedodržel nic z toho, co jsme si slíbili. Zažívala jsem psychický teror a totálně se nechala zadupat do země. Vydržela jsem to téměř deset měsíců. Před Vánoci jsem dala výpověď a poprvé v životě skončila na Úřadě práce.

To byl definitivní moment, kdy jsem pochopila, že už nechci pracovat pro druhé, ale pro sebe.

Díky této velké lekci jsem však konečně pochopila, co chci dělat, a že je nejvyšší čas se osamostatnit. A alespoň to zkusit. Bylo mi čtyřicet dva let. Do té doby jsem pracovala pouze jako zaměstnanec. Ale nechtěla jsem si jednou vyčítat, že jsem to doopravdy nezkusila.

Jak vypadá tvůj den?

Začínám kolem sedmé ráno. Jdu si zaběhat nebo cvičím jógu, anebo rovnou učím, protože mám i ranní hodiny. Věnuji se administrativě, poradenství, reflexní terapii, připravuji se na jógu a semináře.

Také jezdím nakupovat čerstvé suroviny a minimálně dvě až tři hodiny času mi zabere vaření do tmy, protože jídla jsou vždy čerstvá. A večer opět učím. Jsem dost hyperaktivní a neumím moc odpočívat, ale můj muž si už na to zvykl. (smích)

Čím dobíjíš baterky?

Paradoxně prací, která mě baví. Myslím, že pro nás ženy je velmi důležité mít čas pouze pro sebe a najít si něco, co nás doopravdy baví a naplňuje. Spokojené partnerství a domácí pohoda je především o nás, o ženách. Podle mě šťastná a vyrovnaná žena = šťastné partnerství.

Pro mě je relax malování, piano a práce na zahradě, kterou jsme si vybudovali vlastníma rukama a stále v tom pokračujeme, protože zahrada je živý organismus a neustále se mění a vyvíjí.

Je důležité přenést si do běžného života meditaci. A to je pro mě cokoli, co mě baví a pohltí moji stoprocentní pozornost. Může to být klidně i vaření, žehlení, úklid domu, běhání nebo práce na zahradě. Vše, co děláme tady a teď, v maximálním soustředění a přítomnosti.

Také se ráda obklopuji ženskou energií. Mám to veliké štěstí, že mám kolem sebe spoustu úžasných a skvělých žen, takže káva s kamarádkou je také super.

Klobouk dolů-zvládáš toho opravdu hodně. Máš ještě vůbec nějaký nesplněný sen?

Myslím, že nejhorší, co se nám může stát na konci cesty, je odejít s tím, že jsme něco nestihli, nebo že jsme si nesplnili svůj sen. Takže na plnění svých snů intenzivně pracuji, a ještě jich určitě několik mám. Třeba ty cestovatelské-podívat se do Indie a na Nový Zéland.

A protože mě hodně baví tvořit rukama, chtěla bych si vyzkoušet keramiku, naučit se tančit latinu a vydat jednou skvělou vegetariánskou kuchařku.

Tvůj recept na pohodu?

  • Naučit se dělat věci kvůli sobě a pro sebe.
  • Snažit se dělat si malé radosti.
  • Být pokorný a vděčný za to, co mám a nehledat to, co nemám.
  • Věnovat se tomu, co mě baví a naplňuje.
  • Obklopovat se lidmi, se kterými je nám hezky.
  • Důvěřovat životu a Universu, že se nám děje pouze to, co uneseme a zvládneme.
  • Že vše, co se nám děje, se děje pro naše dobro, i když to tak momentálně nevypadá.
  • Děkovat za každou životní lekci, protože rosteme přes bolest a vlastní chyby.
  • Naučit se odpouštět sobě i druhým.
  • Hodně se smát a život si užívat a prožívat, ne přežívat.

Děkuji za rozhovor!