Je lepší být perfekcionistka nebo disciplinovaná lajdačka?

Taky se vám stává, že nechcete něco „pustit do světa“, protože to není DOKONALÉ? Necháváte si nápady schované v hlavě jen proto, že se vám nezdají dost dobré? Mně tedy občas ano. Například tenhle blog. Než jsem přesvědčila samu sebe, že je už dobrý tak akorát a nazrál čas vyklopit ho všem matkám do monitoru, trvalo mi to přes rok.

Neustále jsem hledala svá PROČ. Proč ho ještě nemůžu pustit…? Články nebyly dost smysluplné, vhodné, aktuální, dost dlouhé, dostatečně obsahově dobré. Nelíbily se mi použité fotky, nastavené barvy, vybrané fonty. Neustále se mi honily hlavou myšlenky-není to dost dobré, nebude to nikdo číst, co když to nebude nikdo číst…? Prostě nic nebylo „dokonale dokonalý“.

Jste přesvědčené, že cokoliv uděláte, stejně to nebude (dostatečně) dobré? Pak je dost pravděpodobné, že k samotné realizaci určité myšlenky se nikdy ani nedostanete. Perfekcionismus vám totiž brání nejen věci dokončovat, ale i téměř cokoliv začínat. Nebudete moci začít, neboť NIKDY:

  • nejste dostatečně připravené
  • nemáte to dostatečně nastavené
  • nemáte všechno pohromadě
  • ještě nemáte vše nastudované
  • NIC NENÍ PERFEKTNÍ.

A bohužel ani nebude.

Máte sen o svém vlastním podnikání? Toužíte po lepší práci nebo kariérním růstu? Nebudete mít sílu cokoliv z toho uskutečnit, pokud budete trvat na tom, že chcete být paní DOKONALÁ.

Trvat na paní DOKONALÉ totiž znamená mít permanentně strach. Strach ze sebe. Z toho, že JÁ SAMA NEJSEM DOST DOBRÁ.

Pokud si myslíte, že perfekcionismus je přednost, vaše silná stránka, pusťte toto přesvědčení co nejrychleji z hlavy. A už vůbec se o něm nezmiňujte například na pracovním pohovoru. Nebudete se přece chtít chlubit něčím, co vás brzdí udělat krok vpřed. Když byste ho mermomocí chtěly zmínit, pak jedině v tom smyslu, že o tomto nedostatku víte a pracujete na jeho odstranění.

Touha po dokonalosti v čemkoliv je zabiják. Zabiják času a vaší sebedůvěry. A ať se budete snažit vytvořit cokoliv dokonalého, vždy se najde nějaký rýpal, který vám do toho „hodí vidle“ a nějakou chybu stoprocentně najde.

Tolik z nás věří v dokonalost, která ničí všechno ostatní, protože dokonalé není jen nepřítelem dobrého, je také nepřítelem realistického, možného a zábavného (Rebecca Solnit).

Máte už pro své podnikání plán? Všechny hlavní kroky vyjasněné? Čeho se bojíte? Že se to nerozjede? Že to nebude fungovat, že o váš produkt nebude zájem, že nemáte žádnou zkušenost s tím, jak se dělá byznys? Zapomeňte na strachy i dokonalost a pusťte se do toho. Prostě to rozjeďte! Nedostatky budete vylaďovat za pochodu. Uvolníte si zároveň hlavu na další, nové nápady.

Máte v práci zájem o pozici, kterou jste nikdy předtím nezkoušela? Nebo o židli vedoucí ? Že jste to nikdy nedělala? Každá jsme jednou nějak začínala. Netrvejte na tom, že nemáte stopadesátiprocentní kvalifikaci. Najděte své další silné stránky a především přesvědčte sama sebe, že „to dáte“.

Dodnes se podivuji nad tím, kde se ve mně kdysi dávno vzala „drzost“ přihlásit se do výběrového řízení na pozici personální manažerky. Do té doby jsem měla jen pár let zkušeností s personalistikou jako takovou a žádný pracovní tým jsem nikdy předtím nevedla. Ale byla jsem tehdy přesvědčena, že to zvládnu. Obor samotný byl mou vášní, nadšeně a rychle jsem se učila a svou tehdejší sebejistotou a energií jsem přesvědčila i svého budoucího zaměstnavatele.

Spoustu věcí jsem se učila za pochodu, a to doslova. Ale obstála jsem. Za pár let se mi podařilo vybudovat z nuly skvělý tým, se kterým jsme dokázali zavést nejen desítky nových procesů a rozšířit počty zaměstnanců o stovky, ale i rozjet novou pobočku v další zemi. Kamarád perfekcionismus byl pryč. Na několik let…

Vrátil se s koncem mé poslední rodičovské. Měla jsem totiž strach. Strach, že nejsem dost dobrá. Ne dost dobrá na to, začít něco nového. Sžírala jsem se, že kromě toho, že jsem mámou, už nic jiného neumím. Sice jsem skvěle organizovala chod pětičlenné rodiny, zajišťovala logistické procesy, vyjednávala s občas velmi nevrlými a ne moc chápajícími,nejen dětskými, zákazníky, 🙂 … Ale to bylo pro mě „vše“. A pro mou hlavu  žalostně málo.

Touha po paní Dokonalé, která odcházela před lety na mateřskou, mi nedovolila udělat krok vpřed. Přitom stačilo uvědomit si, že většinu přenositelných dovedností jsem používala dál i na rodičovské, a to stejně skvěle, jako předtím v práci.  A navíc-další  jsem se naučila. Tehdy jsem konečně přišla na to, že perfekcionismus je jen mylná představa plná strachu. O mně samotné. V mé vlastní hlavě.

Plňte si své sny. Zbavte se myšlenky na dokonalost. Nedosáhnete jí. Nikdy. Ani když budete na sobě makat na úkor vašeho času. Perfekcionistku pusťte k vodě a staňte se raději disciplinovanou lajdačkou. 🙂 Jedině tak můžete užívat zároveň vaší práce i života.

  • Věřte samy sobě
  • Věřte svým schopnostem
  • Nechte k sobě plynout nápady a inspiraci
  • Nebojte se vykročit ze své komfortní zóny
  • Nepřipouštějte si myšlenku, že něco nezvládnete

A jestli si chcete zrekapitulovat, jaké přenositelné dovednosti mateřství přineslo vám, nebo jak je můžete využít v návratu do profesního života,  stáhněte si e-book “ 5 dovedností matky na rodičovské, kterými zabodujete při hledání práce”.

Líbil se vám článek? Sdílejte a staňte se fanoušky naší facebookové stránky.

Mějte se krásně a nesnažte se být stoprocentně dokonalé-není to totiž potřeba.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..