Jaký HO chcete mít?

Nemám je ráda. Novoroční předsevzetí „od zítřka začnu“. Když něco chci, myslím to vážně a rozhodnu se pro to, začnu hned. Má netrpělivá beránčí povaha mě většinou nenechá čekat do zítřka, protože to už  je „pozdě“. Ale před lety jsem to tak úplně neměla. Nosila jsem spoustu nápadů  a myšlenek, jak bych to chtěla mít v hlavě a čekala na ten pravý okamžik. Nepřicházel.

Ani nemohl. Nedala jsem mu prostor, protože… se to nehodí, nemám dost času, musím teď víc/míň pracovat, všechno nestíhám, děti jsou malé, děti mají přednost, musím se věnovat partnerovi, rodina má přednost. sama jsem nebyla na seznamu. Dokázala jsem investovat spoustu času a energie do všeho možného, jen do sebe ne.

Možná to taky znáte. Nejste spokojena se svým životem, se sebou, se svou prací, s partnerem. Slibujete si, co všechno budete dělat „AŽ“…Naučím se líp anglicky, začnu hubnout, nebudu tolik pracovat, budu víc odpočívat, změním práci, změním svůj život AŽ… Čas plyne a vy s ním. A každý den si říkáte, že UŽ zítra, za týden, měsíc, příští rok…

Tak přesně tohle jsem byla já. Měla jsem velmi dobře placenou práci, která mě bavila, nádhernou dceru, nový dům, partnera a přesto jsem roky žila ve vnitřní nespokojenosti a nechtěla si ji ani připustit. Protože TAK TO JE. Tak SE TO MÁ. Chtěla jsi  TO, tak TO MÁŠ. Jiní to TAKY VYDRŽELI. A pak to dozrálo. Rozhodnutí ve třiceti letech, že TAKHLE to dál nechci.

Opustila jsem zaběhnutou kolej života „TAK SE TO MÁ“, hodila za hlavu „co tomu řekne rodina, okolí“a „co když to nedopadne dobře“. Spálila jsem mosty, po deseti letech vztahu jsem s rok a půl starou dcerou odešla od partnera a začala psát nové stránky svého života. Dnes jsem za tuto životní etapu nesmírně vděčná. Bez ní bych si nebyla schopna uvědomit spoustu věcí a souvislostí,  natož je chtít měnit.

Během dalších deseti let, stále nedostatečně poučena, jsem spadla na bradu ještě několikrát. Velkou stopku s vykřičníkem mi daly až zdravotní problémy před pěti lety a já si konečně uvědomila, že musím změnit svůj přístup a začít žít jinak. Žít SEBE. Začala jsem na sobě pracovat, měnit své myšlení, návyky, postoje. Vykročila jsem v mnoha případech do neznáma. Nebylo to bez bolesti, nebylo to jednoduché. A nebylo to ze dne na den. Ale ROZHODLA JSEM SE.

Dnes jsem spokojená žena, máma, partnerka. Za poslední roky se mi turbulentně povedlo změnit hodně věcí. A umím se za ně i pochválit.Vím, kdo jsem, jaká je moje hodnota. Začínám být konečně svou opravdovou „JÁ“

…právě se probírám svými papírovými plányvizemi z ledna letošního roku. Papírovými je to důležité slovo. Protože myšlenky už nepluly jen v mé hlavě, ale mozek vše evidoval černé na bílém. Měl pro letošní rok konkrétní vizi. Zároveň rekapituluji tři věci, které se mi tento rok povedly, a za které se oceňuji, které mě bavily, které jsem se naučila. Zamýšlím se nad tím, jak se můj život změnil, co všechno je jinak. Má duše jásá.

Letos jsem chtěla být více ženou. Nezávislou, naplněnou, opečovávanou. Poslední bod byl obzvlášť oříšek, protože jsem to sobě (ani nikomu jinému) neuměla dovolit. Ještě stále mám více mužské energie. Ale ženskost se tento rok dostala opravdu do všeho. Po letech, kdy jsem si hrála v práci i doma na neohroženou supermanku, ženské kolektivy mě děsily a raději jsem pracovala s muži, jsem konečně zatoužila po ženskosti v tom pravém slova smyslu. Ve všech rovinách-osobní, pracovní a partnerské.

OSOBNÍ

Při kineziologii jsem si odblokovala své léta odmítané ženství, a svou ženskost jsem v sobě konečně začala opravdu vnímat. A nejvyšší dosažená meta? Líbím se sama sobě. Bonus k tomu? Když mi můj muž řekne, že jsem zatraceně sexy, :-) upřímně odpovídám „já vím“. A taky se tak cítím.

PRACOVNÍ

Ženská tvořivá energie se promítla i do blogu Mámy v práci“. Po roce váhání a nedůvěry v sebe sama i obav z „veřejného svlékání online“,  jsem vykročila ze své další komfortní zóny. Vylézt z ulity ven byl pro mne obrovský skok. Ještě stále jsou Mámy  „v plenkách“, ale  naplňují mě další vlnou ženské energie. Projekt mi přivedl do cesty spoustu ženských příběhů. Moře inspirace. Oboje jsem měla možnost čerpat i při úžasných setkáních s kolegyněmi z boleslavského klubu Minerva 21. Díky, holky!

Do letošního „programu ženskosti“ jsem si v dubnu přitáhla nádhernou příležitost v podobě účasti na Mezinárodní ženské konferenci v Phoenix. Můj vnitřní našeptávač se snažil přesvědčit mou intuici, že letět dva dny tam a zpátky na třídenní akci do Ameriky je totální nesmysl. Nakonec mě naštěstí nejen má intuice, ale i můj drahý manžel přesvědčili, že to všichni beze mě zvládnou i déle. A kromě konference jsem si užila navíc pět báječných dní sama se sebou  v kouzelném San Francisco.

Obojí se vyplatilo. Utřídila jsem si myšlenky, zrekapitulovala, kde jsem a ujistila se, že jsem tam správně. Na konferenci jsem pocítila nádhernou ženskou energii, sílu společného sdílení s téměř tisícovkou žen, vyslechla několik inspirativních životních příběhů žen s velkým Ž a na workshopech si došla pro nová, velmi osobní, poznání.

Nezáleží, zda žiješ v Americe nebo v Čechách. Nezáleží, jakou máš barvu pleti.  Zda máš nebo nemáš děti…Ten nejdůležitější vzkaz je “NEJSI V TOM SAMA!“ A záleží jen na tobě, jestli se rozhodneš, že chceš žít jinak. To nejdůležitější slovo je ROZHODNEŠ.

PARTNERSKÁ

Díky tomu, že je můj muž většinu času v týdnu pracovně mimo domov, jsem se za ta léta naučila spoléhat sama na sebe. V určitých oblastech to však překročilo, i pro mě, snesitelné meze. Bohužel, jsem nebyla schopna zastavit, umět si odpočinout, říct si o pomoc. Neuměla jsem o sebe pečovat. Ani fyzicky, ani psychicky.  A neuměla jsem to dovolit ani svému partnerovi.

Postupně se mi povedlo zavést pro sebe pravidelné odpočinky, lekce jógy,  a pomalu jsem se posunula do velmi přijatelného klidu. Děti by řekly “mami je v poho”. :-) A to nejdůležitější-dokázala jsem pustit kontrolní otěže, zejména o víkendech a dnech, kdy je manžel doma. Byť dělá spousty věcí jinak (nejlépe jak umí, ale ne lépe), učím se do jeho způsobu činností nezasahovat. Někdy je to opravdu těžké…. :-)

Prospělo nám to oběma, takže letos rozhodně převažují dny, kdy jsme více „v poho“. Dokážeme se po týdnu odloučení mnohem rychleji sladit na stejnou vlnuužít si společné chvíle. A nakonec jsem dovolila sobě i jemu, aby o mě pečoval. Dělá to s láskou a rád.

JSEM OCHOTNÁ INVESTOVAT DO SVÉHO VNITŘNÍHO JÁ?

Položily jste si někdy tuhle otázku? Jsme schopné utrácet tisíce za kadeřníky, kosmetičky, nehty, řasy, boty, kabelky, oblečení… Investice do zevnějšku, které většině žen  jejich život krátkodobě zpříjemní. Ale stejně důležité je zamyslet se nad investicemi do sebe, do našeho vnitřního JÁ. Jak se chci vidět JÁ SAMA. Vědět kdo jsem, kam jdu, jak, s kým, … Pokud jsme krásné zvenku, ale nenaplněné uvnitř, nepomůže nám ani ten NEJ účes, nebo perfektní make-up.

Schválně-spočítejte si, kolik jste letos zainvestovaly do vašeho lepšího a vnitřně spokojenějšího JÁ? Kurzy, semináře, knihy, sdílené skupiny, cestováníChvíle s inspirativními lidmi, které vám dávají víc, než pochvala od kamarádky za novou kabelku. :-) Cokoliv, co vás jakkoliv vnitřně obohacuje.

U mě je to tento rok docela astronomické číslo. Finanční i časové. Bez podpory rodiny bych to nezvládla. Ne vždy to bylo jednoduché. Byly chvíle, kdy se mi hlavou honily myšlenky, jestli to mám zapotřebí, jestli je to ta správná cesta, správné rozhodnutí… Zvlášť, když vám “hází klacky pod nohy” z různých stran a vesmír zkouší, zda to myslíte opravdu vážně.

Vím, že mi všechny ty investice, nejen letos, za to stojí.  Za osobní posun, za spoustu uvědomění, překročení vlastních limitů a jiných omezení, sloupnutí starých brnění a objevení další části mého spokojenějšího já. Za nová poznání, zajímavá setkání, nové přátele… Za spokojenější ženu, spokojenější mámu, spokojenější partnerku. Za naplněné chvíle se svými dětmi, partnerem a blízkými. Prostě investice, která se vyplatí.

A díky mnoha povídáním a diskusím s dětmi dnes i ony vědí, že máma potřebuje svůj čas- na práci, naučit se něco nového, na odpočinek. Pak může mít úsměv na tváři a energii pro děti i partnera, protože může žít sebe, ne ostatní. Může být spokojená máma. A spokojené mámy mají spokojené děti i partnery.

Ne vždy potřebujeme horentní sumy k tomu, abychom uskutečnily své plány a sny. Stačí malý krok a nastartujeme malou změnu.  A další. A najednou je z malých změn velký skok do úplně jiného života. Jen to není ze dne na den, chvíli to trvá. Někdy  měsíce, roky… Občas to hodně bolí. Změny vnímáme většinou jako nepříjemné, bojíme se jich. Ale rozhodně stojí za to!

JAKÝ HO CHCETE MÍT?

Začínám přemýšlet, co chci a co chci mít jinak v roce nadcházejícím. Nápadů je spousta. Vím, že je letos rozhodně nebudu nosit v hlavě. Některé jsou už na papíře, ostatní ještě čekají ve frontě. :-)

Jaký chcete mít váš nový rok VY? Co takhle žít víc SEBE? Být víc spokojené. Vdechnout svým myšlenkám život. Splnit si svůj dávný sen… Vypracujte si svou osobní vizi pro rok 2018. Vytvořila jsem pro vás pracovní list „MŮJ ROK 2018“ k online vyplnění nebo tisku.

JAK JSTE NA TOM VY?

Za svou praxi jsem potkala spoustu lidí, kteří vizi měli, ale neměli odvahu ji uskutečnit. Nebo odvahu měli, ale pořádně nevěděli, co vlastně chtějí. Jejich sny a plány zůstaly v hlavě, nebo zastrčené na papíře v šuplíku…

Máte odvahu v příštím roce vykročit a udělat ve svém životě změnu, ale nevíte úplně jak na to? Nebo víte, co chcete, máte svůj sen, svou vizi, ale tápete, jak vše uskutečnit? Chcete změnit práci? Dělat něco jinakSplnit si svůj sen? Žít jinak?

Možná potřebujete na své cestě jen postrčit. Možná potřebujete našlápnout a získat důvěru v sebe sama. Možná potřebujete spolehlivého průvodce, který vás povede celým procesem změny?

Srovnejte si priority. Nevymlouvejte se, že nemáte čas, že nemůžete kvůli dětem, partnerovi, rodině, práci… Nečekejte na zítra. Nečekejte na „“. Investujte do SEBE a do vašeho spokojenějšího JÁ dnes.

Přeji vám vše NEJ, a ať je váš nový rok naplněn těmi nejpozitivnějšími změnaminejlepšími investicemi do vašeho života.

Díky za letošek a těším se na vás v příštím roce,