Jak HO (nechat) sbalit …

 Den odjezdu za dveřmi, shromažďujete věci, děláte seznamy-co nakoupit, co nezapomenout. Perete jednu pračku za druhou jak divá Bára a zbytek rodiny je v klidu. Asi si dovedete představit závěrečnou scénu, kdy na poslední chvíli VY zuřivě balíte všechny členy rodiny, protože „samo se to nesbalí“… A nakonec to ještě schytáte, pokud někdo na místě zjistí, že mu něco chybí. 

Vždy, když někam celá rodina odjíždíme, dokáže mě spolehlivě rozesmát komentář z okolí: “Ty bláho, balit pro 5 lidí, to by mě švihlo…“Byly doby, kdy byly naše děti miminka a sbalit si opravdu neuměly… Ale od cca 3 let si balí samy. A manžel to zvládá, co ho znám, taky sám. :-)

Několikrát do roka jezdíme téměř 600 km na vícedenní návštěvu k prarodičům. Ale i po zbytek roku dost cestujeme, protože nás to baví a rádi poznáváme nová místa. V různých sestavách, všichni, nebo jednotlivě. Jezdíme s dětmi opravdu odmalička, takže v balení máme praxi-přesto, že je to na samotném cestovaní naše nejméně oblíbená činnost.

Děti si nebalí jen na cesty k babi a dědovi, ale i do školky, školy, na výlet. Občas se stane, že někomu něco chybí. Ale to se přece přihodí i dospělákům… Každopádně balení je velkou školou samostatnosti a učení se zodpovědnosti za sebe samé. Co si sbalím, to mám. Maminka (ani tatínek) za mě nic balit/ řešit nebudou. Každé dítě má svůj dětský kufřík, případně malý batůžek (pokud se jedná o jednodenní akci). A když se řekne: „běžte si sbalit“ (cca 2-3 dny před odjezdem), každé dítě ví do čeho. Teprve pak nastává diskuse „CO a KOLIK“.

  • Jak si balí tříleťák?

Tříleté děti milují samostatnou činnost a obrázky. Je to pro vás sice trochu práce navíc, ale udělejte pro ně papírový „rozvrh“.  Jednotlivé kusy oblečení /věcí namalujte do okýnek.  K oblečení domalujte čárky- počet čárek= počet dní, aby dítě mohlo odškrtávat “ počty kusů“. Děti si mnohdy rády i jednotlivé obrázky vybarví. V tomto věku je rozhodně nutná vaše supervize, ale časem se dítě naučí podle „rozvrhu“ připravit si věci samo. Na vás zbyde už jen závěrečná kontrola, když je vše sbaleno. (K usnadnění práce  si udělejte  1  vzorový  “ rozvrh“ s věcmi, nakopírujete a při dalším balení stačí už jen dočárkovat/ dopsat počty dní).

  • Předškolák už umí sám

Podobný scénář jako pro tříleťáka. Seznam můžete vytvořit spolu. Předškolák už by měl fungovat při balení bez vašeho dozoru, jen se závěrečnou kontrolou. Tedy pokud jste začali v raném věku. Jestli zkoušíte až nyní, postupujte nejprve jako u tříleťáka. Pokud váš předškolák již umí číst a počítat, napište mu do „rozvrhu“ seznam věcí s čísly. Nebojte, poradí si, a ještě vás překvapí.

  • Školáci to zvládnou levou zadní :-)

Ti, co umí číst a psát, si mohou napsat seznam sami. Nejlépe jako výstup společné diskuse s vámi. Dle délky „praxe“ je na vás, zda svému dítku důvěřujete a již nic nekontrolujete. I za teoretického předpokladu, že bude mít s sebou patery šatičky, ale žádné kalhoty, byť jedete na hory. Nebo vždy uděláte finální kontrolu, příp. doplníte.

“Balení na výlety nebo dovolenou je skvělá příprava, než půjde vaše dítko do školky nebo do školy a vy do práce. Do budoucna ušetříte čas a energii, které byste musela věnovat přípravě  na různé školkové a školní akce nebo denodenní přípravu tašky do školy a na mimoškolní aktivity.“

 Z vlastní zkušenosti však mohu potvrdit, že děti se opravdu časem naučí, jaké věci si berou do kufříku nebo batůžku na hory, k moři, do lesa, na výlet, i v závislosti na délce (jednodenní nebo vícedenní). Většinou se již samy zajímají, kam jedeme, jak to tam vypadá a už vymýšlí, co by se jim mohlo hodit. Občas chce být náš nejmladší „za fešáka“ i na horách, takže s sebou veze např. slavnostní košili. Pokud je jen jedna, :-) nechám ho-pro jeho pocit uspokojení z toho, že si dokázal zabalit opravdu sám, přestože ji nakonec nevezme ani jednou na sebe.

Naučit děti balit si samy na cesty od raného věku je bezva průprava i pro další etapu, až začnou chodit do školky nebo do školy a vy do  práce. Ubyde vám další položka ze seznamu „domácích aktivit“. Nebudete muset myslet na to, že ještě musíte připravit dítě na výlet, na plavání, na kroužek, tašku do školy… Váš andílek bude schopen si připravit všechno sám, vy pouze poradíte, příp. zkontrolujete. A taky pochválíte. Smiřte se s tím, že ne vždy budou děti sladěné jako ze žurnálu, ale  život není o hadrech, že?

Přeji vám, ať to letošní balení na dovolenou je pro vás méně stresové. Mějte trpělivost se svými dětmi i partnery :-), pokud budete se samostatným balením teprve začínat. A nechtějte mít vše dokonalé.  Vždy je na začátku více práce, ale věřte, že časem to pro vás bude úleva. Budete mít o starost méně a vaše dítka se naučí být zase o krok zodpovědnější, a ještě budou pyšné, že to dokáží samy.

Máte jiné zkušenosti se samostatným balením vašich ratolestí? Podělte se o ně.

Mějte se krásně, učte se trpělivosti a děti samostatnosti ,