Chcete být tvůrkyní svého života? Následujte 4 rady Elizabeth Gilbert

„Jíst, meditovat, milovat“… autobiografický příběh, který byl před lety podle stejnojmenné knihy zfilmován, inspiroval jistě spoustu žen. Stejně jako jeho autorka Elizabeth Gilbert. Knihu i Liz mám velmi ráda a jejích pár životních mouder, které jsem před lety měla možnost vyslechnout na 1.Mezinárodní ženské konferenci,  bych s vámi ráda sdílela.

Liz byla stejná jako ve svých knihách: výřečná, upřímná, bez strachu, pro někoho možná občas až tvrdá. Zároveň velmi milá, když vyprávěla svůj příběh, ve kterém byla realita, z níž mě chvílemi až mrazilo.

Snila o tom být spisovatelkou. Začínala jako servírka v New Yorku, užívala života, a spisovatelská dráha nikde. Jednoho dne potkala ženu žijící život, který by si ona sama tak přála. Když jí Liz povyprávěla svůj sen, včetně všech „PROČ to nejde?“, „AŽ…“ a „NEMÁM NA TO ČAS“, aby ho teď momentálně uskutečnila, dotyčná jí položila zásadní otázku:

 

„ČEHO JSI SCHOPNA SE VZDÁT, ABYS ŽILA ŽIVOT, JAKÝ PŘEDSTÍRÁŠ, ŽE ŽIJEŠ?“

„Zdá se mi, že veškerou energii dáváš do všeho jiného než do toho, co předstíráš, že chceš tak moc mít. Upřímně-kolik z nás si najde čas civět na seriály v telce, místo toho, aby něco napsali, namalovali, vytvořili?“

Společně s další téměř tisícovkou žen v sále jsem bezděčně vydechla americké „wow“ a vzápětí si připustila: Sakra, to je i o mně! (na televizi nekoukám už pár let, ale spousta jiných, zcela nedůležitých činností mi zabírá můj drahocenný čas). Je to o nás všech. Každý ve svém životě měl někdy takovou etapu. A někdo ji má, bohužel, celý svůj život…

Chcete být opravdu tvůrkyně svého života, svých snů, svého lepšího JÁ?Ale nemůžete se rozhoupat a stále čekáte na to své “AŽ“? Zeptejte se samy sebe:

  • Proč si ukrajuji čas něčím, co nechci?
  • Proč se nevěnuji tomu, čemu chci?
  • Proč si hledám neustále výmluvy, že nemám na nic čas?
  • Proč si neplním své sny?
  • Proč mám stále z něčeho strach?
  • Proč zůstávám v situacích, které mě pomalu ničí, přestože předstírám, že dělám, to, co chci?
  • Čeho jsem schopna se vzdát, abych žila život, jaký předstírám, že žiju?

Na CO čekáme? Na paní DOKONALOU?

Stále mnoho žen věří, že jim není dovoleno posunout se vpřed, dokud ony samy a jejich práce nejsou perfektní a bez kritiky. Ale ani s perfekcionismem vám to nezafunguje.  Nikdo není perfektní. Avšak všichni chceme být ve svém životě SPOKOJENÍ.

Kladete si neustále otázky typu: Jsem dost dobrá? Co když to, co vytvořím, udělám, změním, atd. nebude dobré? Co když to, co jsem vytvořila, udělala, změnila není dost dobré? Co když nebudu úspěšná?

Elizabeth by vám nekompromisně řekla: „Na všechny podobné myšlenky okamžitě zapomeň a začni. Pokud se chceš utápět v bezvýchodných scénářích a trápit se tím, že nikdy nic nedokážeš, raději ani nezačínej. Stejně tím své dílo (práci, akci, cokoliv) zabiješ ještě dříve, než ho vzkřísíš k životu“.

Taky jsem  dlouhou dobu neustále na něco čekala. Třeba na to, než jsem začala psát tyto stránky. Má „AŽ“ začínala: AŽ budou děti větší, AŽ budu mít víc času, AŽ budu míň pracovat, AŽ dodělám kurz, AŽ bude vhodná chvíle… Trvalo mi dlouho, než jsem se konečně rozhodla. Dnes už vím, že ta vhodná chvíle je právě TEĎ.

Chcete být tvůrkyní svého života? Tady jsou- 4 rady Elizabeth Gilbert:

1.BUĎ V POHODĚ

Pokud nejsi v pohodě, nemůžeš fungovat na 100 %. Když jsi v pohodě, nejsi komplikovaná a jsi rychlá. Nemůžeš celý život čekat na „AŽ budu v pohodě“. Buď v pohodě tady a teď.

2.BUĎ STATEČNÁ

Bez statečnosti nikdy nepoznáš bohatství života, tak jak se ti nabízí. Tvůj život bude velmi omezený. Omezenější, než bys ho pravděpodobně chtěla mít.

3.UVĚDOM SI, ŽE JSI STÁLE STUDENT

Každý den si připomeň, že jsi STUDENT života, ne mistr. Každý den si zopakuj, co nového, dobrého, krásného, příjemného,atd. jsi se naučila.

4.ODPUSŤ SI

Odpusť si, pokud jsi vytvořila něco, co nezafungovalo. Nezapomeň, že nejsi nic víc než začátečník, přestože jsi na „své“ cestě pracovala několik let. Všichni jsme začátečníci a všichni jako začátečníci odejdeme.

Nečekejte na „AŽ“… Jděte do akce. HNED. Nečekejte na nic.Nebojte se změny. Stačí malý krůček, uděláte další a pak už „poběžíte“. ZAČNĚTE TVOŘIT SVŮJ ŽIVOT. Věřte si teď!  Tvůrčí život může žít úplně každý! Vůbec nemusíte být obdařeny talentem, stačí jen, abyste se rozhodly, že budete tvůrčí. Jediné, co k tvůrčímu životu potřebujete je nadšení, vytrvalost a víra.

Pro začátek vám stačí jediná otázka: Čím můžu začít-co pro sebe můžu udělat teď hned ?

Držím vám palce.

Mějte se krásně a… buďte v pohodě, :-)