10 tipů, aby rodinná dovolená byla opravdu dovolená. TAJNÝ je můj favorit.

Vidíte to úplně jasně. Odjíždíte v naprostém klidu na vaši dlouho očekávanou dovolenou. V práci máte čistý stůl, před sebou dvoutýdenní idylku odpočinku. Nikdo se doma nehádá. Na všem se bez problémů dohodnete. Vaši dovolenou si celá rodinka náramně užijete. Jenže realita je většinou zcela opačná a v mnohých případech nás dokáže překvapit stejně, jako silničáře sněhová kalamita v zimě. Lámete si hlavu PROČ ?

I má představa loňské dovolené byla, alespoň pro mě, jasná. Nikdo se nenervuje kvůli maličkostem, protože to za to nikomu nestojí. Pracovní záležitosti mám do odjezdu vyřízené, doma nenecháváme žádný nepořádek. Sbaleno mají všichni včas (jak na to, aby si děti balily samy si přečtěte zde)

Má naivní představa byla ve skutečnosti velmi  nereálná. Tlačila jsem sama na sebe a byla přesvědčená, že musím stihnout opravdu vše, co jsem měla do odjezdu v plánu. Tipujete správně- nezafungovalo to ani náhodou.

Sladit na dovolené pětičlennou rodinu, která se během školního roku sešla v plné sestavě hlavně o víkendu nebo prázdninách, také nebylo na lusknutí prstu.

A protože člověk si má na dovolené odpočinout a ne se psychicky zruinovat,  dala jsem dohromady pár tipů, jak si to společné rodinné soužití o prázdninách co nejvíce ulehčit a užít.

1. JÁ  a SPOKOJENÁ MÁMA

I když je to rodinná dovolená, najděte si každý den chvilku „jenom VY”. Ranní jóga, krátká procházka, běh nebo večerní knížka…

Spokojená máma= spokojená rodina. Pokud nebudete v klidu a pohodě vy, nemůžete tvořit klid a pohodu pro ostatní.

Jestli se vám to zrovna letos nepovedlo, mrkněte na pár kroků, jak se dát na první místo, nejen na dovolené.

2. DOHODA je  DŮLEŽITÁ

Už když dovolenou plánujete, domluvte se nejen s partnerem, ale celá rodina (pokud máte větší, řekněme předškolní, děti). Kdo má jakou představu o tom, co budete na dovolené dělat. Snažte se najít kompromis a zároveň prostor pro všechny.

Dobré je postupovat stejně, když už jste v místě a plánujete výlety nebo další aktivity. Dohodněte se společně dopředu, co budete dělat nebo byste mohli dělat, aby nevznikala nedorozumění. Každý člen rodiny má určitě jinou představu, jiná očekávání.

Sladit všechny věkové, genderové a zájmové kategorie, je občas pořádná fuška. I u nás. Na většině aktivit se však dokážeme shodnout. A když se vám do některé nechce, zamyslete se proč. Možná se nakonec ukáže, že je za tím jen vaše pohodlnost nebo strach vyzkoušet něco nového.

Někdy ta nejvíc adrenalinová může být perfektní zkouškou jak překonat svoje strachy. A nebo je to právě ten okamžik, kdy necháte zbytek rodiny, ať jde prubnout nějakou pořádnou divočinu a hned máte prostor pro sebe.

3. PENÍZE AŽ na PRVNÍM MÍSTĚ

Velkou část financí investovaných do své dovolené zaplatíte zřejmě v předstihu při placení zálohy nebo doplatku. Neméně důležité je dohodnout se s partnerem, kolik prostředků  jste ochotni vynaložit za další „pobytové položky“ jako je jídlo, výlety, půjčení auta atd. Předejdete tak mnoha zbytečným dohadům na místě.

4. PROSTOR pro VŠECHNY

Takové odpoledne na lehátku s knížkou, procházka či celodenní výlet do míst, kam se zbytku rodiny nechce, protože je to pro ně děsná nuda,  je doslova balzám pro všechny smysly.

Ten čas, kdy ani jednou neslyšíte dožadující se „mamííí“, nikdo se nedohaduje o cokoliv u vašich uší, ani nechodí každou druhou minutu žalovat nebo se ve vaší blízkosti štípe a pošťuchuje, vás naladí tak, že se na rodinku neuvěřitelně těšíte.

Možná namítáte, když je to rodinná dovolená, že by se měly dělat aktivity společně. Souhlas. Ale je dobré si dát chvilku separátně, abyste se  „nesežrali“, obzvlášť, když jedete na delší dobu.

Většinu aktivit děláme u nás všichni dohromady, ale na každé rodinné dovolené si dáme prostor i s manželem navzájem. Jeden nebo druhý vezme děti a necháme si např. volný půlden. Při delším pobytu i den.

Pokud jsou děti už větší a samostatné, nezapomeňte na společný čas jen vy dva s partnerem. Jít se projít, na skleničku, cokoliv. Větší děti chvilku o samotě také jistě ocení.

5. KDO TO UDĚLÁ

I když jste na dovolené, abyste si odpočinuli, určitým činnostem stejně neutečete. Zvlášť, když zrovna nelenošíte v hotelu, ale třeba v kempu pod stanem, půjčeném apartmánu nebo v bytě. Prostě někde, kde za vás nikdo neuvaří, neumyje nádobí, nevynese koš a občas nezamete, abyste se nebrodili v písku z pláže nebo kamíncích z hor.

Naše rodina má ráda svobodu letních bytů. Vše je sice na nás, ale zůstane nám volba v mnoha ohledech. Hlavně nemusíme dodržovat pevně stanovené termíny např. na stravování. V případném vaření se střídáme. Nebo si prostě někde něco dáme. Žádné složitosti. Umýt nějaký ten hrnec, případně vše strčit do myčky, zapojit děti, aby nevyšly o prázdninách ze cviku.

6. VYPRÁZDNIT HLAVU

I když se před dovolenou snažíte dohnat všechny resty a odjíždět s čistým stolem, ne vždy se vám to povede. Nesnažte se trhnout rekord. Není ve vašich silách stihnout vše, co se vám nahromadilo na stole za půl roku. Co jste nestihli do odjezdu, zapište do seznamu „po návratu“. Rozhodně nenechávejte nic ve své hlavě.

Dovolenou si naplánujte alespoň dva týdny v kuse, abyste si opravdu od práce odpočinuli. V práci by vám měli tuto délku umožnit, musíte se však na termínu dohodnout v předstihu a váš zaměstnavatel ji musí schválit.

Spousta lidí si bere jen týden, případně je v kurzu deset dní. A následující den hurá do práce, aby si další dovolenou zbytečně nevyplácali. Člověk si však neodpočine, protože první dny je svou myslí ještě STÁLE a poslední UŽ většinou v práci.

Vracet se do práce den po návratu z dovolené jen v nejnutnějších případech. Více  o tom, jak si svůj návrat co nejvíce zpříjemnit si můžete přečíst tady.

7. LADĚNÍ BEZ OČEKÁVÁNÍ

I když se na dovolené s rodinou dopředu dohodnete, zkuste nechat doma svá maximální očekávání, že vaše společná dovolená bude stejně idylická jako ty z romantických filmů.

Přece jen sladit přání a představy několikačlenné rodiny, nelézt si ani jednou na nervy je velké sousto ke zpracování. A když jedete s dětmi- malými nebo většími, o vypjaté situace není nouze.

Nehrajte si na soudce, nesnažte se dokola řešit případné dětské šarvátky (určitě ne všechny). Prostě ty situace přijměte s hlubokým nádechem a nechte odejít. Však se svět nezboří. A děti si to mnohdy dokáží vyřešit samy lépe, než s námi.

8.  ASPOŇ NA CHVÍLI DĚTMI

S dětmi máte každou vteřinu možnost vrátit se do dětských let a vzpomenout si, co všechno jste dělali rádi, když jste byli malí. Hoďte za hlavu svou dospěláckou vážnost a nechte si dětmi ukázat cestu. Zahrabte se do písku, postavte písečnou hradbu, vylezte na strom , jezděte na koloběžce, namalujte si indiánský obličej. Nebo si můžete naopak vyzkoušet to, co jste nikdy nedělali, ale vždy jste po tom toužili.

9. VIRTUÁLNÍ DOVOLENÁ

Úžasná dovolená na Bali jako měla kolegyně z práce? Skvělé rafty v Dolomitech co dávala na Instagram kamarádka? Nebo cestování po Evropě v obytňáku, které postovala na facebooku sousedka?

Dnešní virtuální svět sociálních sítí nám dává spoustu možností, ale taky na nás šije jednu velkou past. Pod vlivem energií nabitých, pohodových a úžasných fotek našich facebookových, instagramových a jiných virtuálních přátel, máme někdy potřebu vyrovnat se oněm fotkám právě v té naší dovolenkové realitě.

A tak místo toho, abychom si náš společný čas užili, „rychtujeme“ rodinku do póz-tu s vodopádem, tu s nejvyšší horou za zády nebo nezapomenutelným západem slunce… Stojí nám to za to?!

10. TAJNÝ TIP, když voláte S.O.S.

Nebudu vám radit, ať s sebou přibalíte lexaurin nebo si dáte panáka…

Před pár lety jsem objevila Bachovy esence. Nejen na pár dovolených  mě už hodily do klidu. Mluvím o Rescue krizových kapkách. Vřele doporučuji.

Máte obavy z letu, jste nervózní z dlouhé cesty autem, očekáváte neshody, jste ve stresu, nemůžete spát? Kapky se hodí pro všechny věkové kategorie ve všech krizových a šokových situacích. U dětí při nočních děsivých snech, bolestech (např. zubů), ale i na různá zranění.

Můj muž vždy nevěřícně kroutil hlavou, ale vloni si po pár dnech začal dávat se mnou. Následující týdny tak byly, i přes občasné dohady řešení konfliktů našich dětí, více pohodové.

Pokud se na dovolenou teprve chystáte, přeji, ať si ji co nejvíc v klidu užijete. A jestli se právě vracíte, mrkněte, jak hned po návratu nespadnout do bahna všedních dní.

Máte další tipy? Podělte se o ně v komentářích nebo mi napište na lenka@mamyvpraci.cz.

Krásné léto,